headerphoto

Warunki pracy - w Irlandii

Warunki pracy i życia w Irlandii
Warunki zarówno życia jak i pracy w Irlandii to o wiele wyższy standard, niż ten do, którego przywykliśmy w Polsce. W Irlandii dzięki dobrej sytuacji gospodarczej więcej pieniędzy przeznacza się na wszelkiego typu rozrywki - uprzyjemniacze czasu (puby, kluby restauracje, kina), większe nakłady na służbę zdrowia opiekę socjalną, infrastrukturę, komunikację itp. Większe finansowanie sektora publicznego oraz wysokie zarobki ludzi przekładają się bezpośrednio na wyższy komfort życia. Osoba posiadająca stałą pracę w Irlandii nie musi zbytnio martwić się czy starczy jej "do pierwszego" gdyż każdemu nawet osobie wykonującej najprostszą pracę powinno wystarczyć na prowadzenie godnego życia. Co jednak zrobić, aby podjąć legalną pracę w Irlandii?

Praca w Irlandii - podstawowe warunki
Podstawą przy podejmowaniu niewątpliwie jest Język! Nawet, wtedy gdy Twoja profesja nie wymaga kontaktu z osobami trzecimi musisz umieć porozumiewać się ze swoim pracodawcą. Jeszcze przed przybyciem do Irlandii warto sporządzić swoje CV oczywiście po angielsku. Irlandczycy bardzo dużą uwagę przywiązują do posiadanych referencji i do zdobytego wcześniej doświadczenia. Początki w Irlandii bywają trudne dlatego nie przybywaj bez pieniędzy. Noc w najtańszym hostelu to wydatek przynajmniej 80 euro za tydzień, mieszkanie to wydatek rzędu 350 euro za miesiąc. Szukanie pracy może potrwać nawet półtora miesiąca!

Warunki pracy

Warunki podjęcia pracy
Pod żadnym pozorem nie decyduj się na pracę na czarno. Według prawa od 2004 roku polscy obywatele zatrudnić się w Irlandii legalnie, przysługuje im wtedy ubezpieczenie zdrowotne. Również zarobki są prawnie regulowane i nie mogą być niższe niż ustawowa płaca minimalna obowiązująca na terenie całej Irlandii. Do Irlandii Zabierz ze sobą swój telefon komórkowy (zawczasu ściągnij z niego blokadę sim-lock aby działał w każdej sieci). Zaraz po przyjeździe kup irlandzką kartę pre-paid do telefonu komórkowego, telefon będzie Ci niezbędny przy poszukiwaniu pracy. Żaden z naszych potencjalnych szefów nie zadzwoni do nas, jeżeli podamy w naszym CV numer telefonu z polski. Najtańsze karty w systemie prepaid dostępne są w sieci Meteor - kartę wraz z nowym numerem można dostać już za 10-15 euro. Podejmując lub poszukując pracy w Irlandii musimy gdzieś mieszkać. Jest to sprawa priorytetowa, gdyż bez mieszkania ani rusz. Znalezienie lokum w Irlandii nie powinno nastręczyć zbyt wielkich trudności, należy jednak szybko podejmować decyzję gdyż dobre okazje tracą na aktualności już po kliku godzinach od ukazania się.


parcownicy

Koszty życia i utrzymania w Irlandii
Irlandia niestety jest jednym z najdroższych krajów Unii jeśli chodzi o koszty utrzymania. Miesięcznie do egzystowania, przy dość skromnym stylu życia, musimy przygotować kwotę ~1000 euro. Największy koszty pochłoną wydatki związane z naszym zakwaterowaniem. Za wynajęcie dwuosobowego pokoju w Dublinie o bardzo niskim standardzie trzeba zapłacić ponad 150 euro na tydzień. Następny duży wydatek który nas czeka to jedzenie ne którym jednak nie powinniśmy oszczędzać przykładowe ceny w Dublinie w 2007 roku na wybrane produkty:

 • bilet autobusowy (7 dniowy) - 16 euro
 • Zwykły chleb - 2-3 euro, bułka - 60-80 centów
 • piwo - 1,50-3 euro za puszkę 500ml
 • obiad w stołówce - ok 5 euro
 • pizza w sklepie (do podgrzania) - ok. 1,50 euro
 • wino czerwone - 6 euro
 • cola puszka 250ml - 1 euro
 • Sok 1l - 2,5 euro
 • kino - 6 euro
 • gotowy obiad do podgrzania w mikrofalówce - 3,20 euro
 • lunch w barze (zapiekana bagietka, ciastko, herbata lub cola) - 6 euro
 • lunch w dobrej knajpie (zupa, kanapka, kawa i ciacho) - 17 euro


 • Następna Strona - Warunki życia