headerphoto

Legalna praca w Irlandii

Pozwolenie na pracę
w Irlandii pozwolenie na pracę nie jest potrzebne ani wymagane. Wymagane jest natomiast jedynie pozwolenie na pobyt: Niezbędne w wypadku dłuższego pobytu niż niż trzy miesiące. Pozwolenie można otrzymać w urzędzie imigracyjnym albo na najbliższym posterunku policyjnym. Każdy Polak powinien je dostać, jeśli udowodni, że pracuje lub prowadzisz własną działalność gospodarczą na terytorium Irlandii. Uzyskany dokument jest ważny przez okres pięciu lat. Jeśli celem naszego pobytu na zielonej wyspie jest podjęcie pracy musint zarejestrować się w urzędzie imigracyjnym, ponieważ do podjęcia pracy niezbędny nam będzie wydawany przez ten urząd numer podatkowy "PPS Number", numer ten jest niezbędny m.in. w urzędzie skarbowym, urzędzie ubezpieczeń społecznych (odpowiednik ZUSu), w banku - do otwarcia konta. Do uzyskania powyższych zaświadczeń będzie nam potrzebny paszport jako jednoznacznie identyfikujący nas dokument.

formalności

Warunki pracy
Polacy, którym marzy się wyjazd do Irlandii w celach zarobkowych muszą zdawać sobie sprawę, że z pracą na zielonej wyspie nie jest tak łatwo, jak się powszechnie wydaje. Od przystąpienia Polski do UE przyjechało mnóstwo Polaków konkurencja na rynku pracy jest z tego powodu znaczna.

Irlandczycy mimo iż oficjalnie nie mają nic do Polaków nie chcą jednak zatrudniać ludzi których angielski jest bardzo słaby, nieprzychylnie patrzą także na szukających pracy tymczasowej oraz bez doświadczenia w danej dziedzinie. W Irlandii znajomość języka angielskiego jest po prostu niezbędna, pożądane cechy to także konsekwencja w dążeniu do celu, otwartość i pewność siebie przydatna może okazać się również odrobina szczęścia.

Do Irlandii przyjeżdżają najczęściej młodzi ludzie, świeżo po studiach lub chcący łączyć pracę w Irlandii z nauką w tymże kraju. Osoby zdecydowane na wyjazd nawet "w ciemno" muszą sobie zdawać sprawę, że kraj do, którego się wybierają to jedno z najdroższych państw w europie. Koszty życia w tym kraju należą do jednych z najwyższych w UE, dlatego niezbędne jest zabranie ze sobą kwoty, która pozwoli nam na przetrwanie 1-2 miesięcy zanim nie znajdziemy pracy. Kwota którą powinniśmy zabrać to minimum 1000 euro na miesiąc.

ogłoszenia o pracę

Dobra praca poniżej kwalifikacji
Ponad połowa Rodaków, którzy wyjechali do pracy w Irlandii, nie zamierza wracać do ojczyzny. W założeniu mieli pojechać, zarobić pieniądze i wrócić do kraju - tak mówiło się o Polakach, którzy wyjechali do Irlandii, po przystąpieniu do UE. Okazało się natomiast, iż większość polskich mieszkańców Irlandii nie myśli wcale o powrocie. Na wyspach Irlandii mieszka dziś szacunkowo od 150 do 250 tys. rodaków. 20 proc. z nich już teraz deklaruje, że zostanie tam na stałe, a 47 proc. tak długo, jak to możliwe - sondaż przeprowadziła agencję badawcza Kinoulty Research. Frustrujące jest natomiast że większość rodaków pracuje znacznie poniżej swoich kwalifikacji: 53% z nich jest zatrudnionych jako pracownicy fizyczni, 20% jako pracownicy biurowi, a tylko 13% znalazło pracę jako specjaliści - wynika z badania.